ISO-standard för trafiksäkerhetsarbete

Idag arbetar de flesta företag med någon form av ledningssystem för kvalitetsstyrning och miljöfrågor. Vi inom TRB är övertygade om att det finns mycket för transportsektorn att vinna på en standardisering även av trafiksäkerhetsarbetet. Genom att skapa standardiserade rutiner för detta arbete öppnas möjligheter för transportföretagen att optimera sitt ledningsarbete och maximera trafiksäkerheten – samtidigt som de administrativa kostnaderna kan hållas på en rimlig nivå.

Samarbete för ökad säkerhet

På TRB:s initiativ, tillsammans med bland andra delägaren Alltransport, Vägverket och SP har ett pilotprojekt genomförts för att ta fram ett förslag på hur trafiksäkerhetsarbetet skulle kunna standardiseras enligt ISO-norm. Målsättningen för projektet är att formulera ett underlag till standard för trafiksäkerhetsarbetet inom transportsektorn.
Tanken är att det konkurrensneutrala underlaget ska leda till en nationell och – på sikt – internationell standard på området. Projektet har finansierats av de medverkande parterna och det har väckt stort intresse bland den yrkesverksamma vägtrafiken. Projektet är på remiss vid internationella ISO, och att en standard är under utveckling. Sekretariatet för den nya standarden kan komma att ligga i Sverige under ledning av SIS.

Positiva effekter för samhället

Genom att certifiera en verksamhet med avseende på trafiksäkerheten, där man regelbundet följer upp arbetet, stärker man inte bara tilliten till företagets trafiksäker-hetsarbete. Man skapar även en rad positiva effekter både för transportföretagen och samhälle. Bland annat gynnas den som ska transportera gods i form av minskade kostnader för trafikolyckor och skadat gods. Fördelen för samhället i stort är minskat mänskligt lidande och minskade kostnader för infrastruktur och sjukvård.

________________________________________
© 2010 TRB Sverige AB

[Visa alla nyheter]

Nyheter



2010-06-11

Alwex/SSC samordnar varudistributionen för Växjö kommun

Växjö kommun har beslutat att samordna varudistributionen till samtliga kommunala...

2010-06-10

Ny adblue anläggning Smedjebacken

MaserFrakt har nu startat upp en adblue anläggning i Smedjebacken

2010-06-09

Tanka diesel hos Alltank i Sörbygden

Det är nu möjligt att använda ditt vanliga TRB Card...

2010-06-08

Alvesta Intermodal (kombiterminalen i Alvesta) lanserar hemsida

Alvesta Intermodal AB (kombiterminalen i Alvesta), som sedan september 2009...


[Vad är RSS?]