Navigate / search

MaserFrakt

Maserfrakt

MaserFrakt är ett av Sveriges största maskin- och transportförmedlingsföretag. Företaget startade redan 1939 och har idag cirka 350 delägare och disponerar närmare 1700 olika fordon och maskiner. Tack vare delägarnas engagemang kan MaserFrakt kombinera det stora företagets resurser och effektivitet med det mindre företagets personliga service och närhet. MaserFrakt drivs i två affärsområden, anläggning och distribution. Huvudkontoret ligger i Borlänge och med 14 platskontor och terminaler runtomkring på flera orter i Dalarna, Gästrikland och Hälsingland bidrar detta till uppbyggnaden av ett finmaskigt distributionsnät. Tack vare en bred fordons- och maskinpark, kompletterat med ett 40-tal bergtäkter samt återvinningsterminaler har man möjligheten att åta sig både stora och små jobb inom anläggning och industrisidan.

MaserFrakt
Adress: Gjutargatan, Box 740, 781 27 Borlänge
Telefon: 0243-25 70 00
Hemsida: www.maserfrakt.se
Epost: info@maserfrakt.se

VD MaserFrakt AB: Per Bondemark; per.bondemark@maserfrakt.se

 

Miljö:
Annika Brandt; annika.brandt@maserfrakt.se

Elin Wennström; elin.wennstrom@maserfrakt.se

Sara Nordlund; sara.nordlund@maserfrakt.se

Patrik Deivall; patrik.deivall@maserfrakt.se

Drivmedel:
Annika Brandt; annika.brandt@maserfrakt.se

Frida Jahncke; frida.jahncke@maserfrakt.se

Elin Hellsten elin.hellsten@maserfrakt.se

Logotyp Maserfrakt AB

 

Sök efter station (specifik eller närmast)